25th Anniversary | Mayones Guitars & Basses Poleć znajomym Dodaj May-szkołę do ulubionych
May-shop - Sklep internetowy
Mayones - Strona firmowa.
May-Players

Warsztaty gitarowe Warsztaty Gitarowe: blues fusion Warsztaty basowe Warsztaty gitarowe Lekcje Gościnne Podręczne menu Dział techniczny Linki Newsletter

Chcesz być powiadamiany o nowościach w naszym serwisie? Wpisz poniżej swój adres e-mail:
Zapisz Wypisz

Zobacz spis wszystkich lekcji w ramach kursu Warsztaty Basowe
«« Poprzednia w dzialeNastępna w dziale »»

#17 Cztery kolędy na basie

Prawdę mówiąc dzisiejszą lekcję planowałem poświęcić tematyce klangu, ale zbliżające się Święta Bożego Narodzenia skłoniły mnie do tego, aby tę lekcję także potraktować "świątecznie". Nie będziemy więc ćwiczyć skal, a gitarę basową potraktujemy jako instrument solowy i zagramy na nim melodię. Wykorzystamy do tego celu bardzo piękne linie melodyczne polskich kolęd. Chcesz uspokoić babcię, że basówka to też instrument... (i to wcale nie gorszy niż gitara, cymbałki czy flet) zagraj coś rodzinie przy wigilii :)

Kolędy, które chcę wam w dzisiejszej lekcji przedstawić znalazły się na mojej autorskiej płycie 'W Dzień Bożego Narodzenia', która właśnie ukazała się na naszym rynku. Zobaczcie, że kolędy można potraktować też całkiem poważnie na swojej drodze artystycznej. Ja jednak aż tak poważnie do tego tematu nie podszedłem, ponieważ jest to płyta jazzowa... :-) i akordy, które zastosowałem w aranżacjach są także jazzowe. Jednak melodie zostały prawie niezmienione, więc nie powinniście mieć problemów z ich zagraniem.

Do każdej z czterech prezentowanych kolęd zamieściłem trzy przykłady dźwiękowe:
  • pierwszy - oryginalny fragment kolędy z mojej płyty
  • drugi - temat zagrany na basie z wirtualną sekcją rytmiczną
  • trzeci – sama wirtualna sekcja rytmiczna, która ma za zadanie posłużyć Wam jako akompaniament do własnego grania.
Pierwsza kolęda to 'Jezus Malusieńki'. Przykład nutowy wygląda groźnie z powodu dodanych kresek nad pięciolinią, jednak melodię można zagrać również ze słuchu i to nie koniecznie tak wysoko. Szczerze mówiąc w niższej oktawie brzmi jednak mniej czytelnie...

Kolęda 1: 'Jezus Malusieńki'

zapis nutowy - diagram

mp3 - ścieżka z płyty CD (905 kb)

mp3 - ścieżka z melodią na basie (1057 kb)

mp3 - podkład sekcji rytmicznej (1053 kb)

Kolęda 'Mędrcy Świata' jest trochę trudniejsza do zagrania z racji zastosowanej modulacji. Pierwsza część tematu jest w tonacji B-dur, natomiast druga w Ges-dur. W takim przypadku najlepiej tematu nauczyć się na pamięć pamiętając o zmianie tonacji.
    Kolęda 2: 'Mędrcy Świata'

zapis nutowy - diagram

mp3 - ścieżka z płyty CD (606 kb)

mp3 - ścieżka z melodią na basie (1279 kb)

mp3 - podkład sekcji rytmicznej (1275 kb)

Trzecia kolęda 'Cicha Noc' brzmi jazzowo, ale kiedy popatrzymy w nuty wszystko staje się proste. Tonacja C-dur i żadnych zmian w melodii, można od razu zacząć grać ze słuchu. Jeżeli macie basy, które mają co najmniej 22 progi, możecie podobnie jak ja zagrać tę kolędę o oktawę wyżej.
    Kolęda 3: 'Cicha Noc'

zapis nutowy - diagram

mp3 - ścieżka z płyty CD (919 kb)

mp3 - ścieżka z melodią na basie (1798 kb)

mp3 - podkład sekcji rytmicznej (1798 kb)

Czwarta kolęda 'W Dzień Bożego Narodzenia' z racji największych zmian w melodii jest najtrudniejsza do zagrania. Zmiana metrum z 3/4 na 4/4 i synkopowana melodia może sprawiać trudności. Najlepiej nauczyć się na pamięć. Z pomocą mogą przyjść lekcje dotyczące rytmizowania.
    Kolęda 4: 'W Dzień Bożego Narodzenia'

zapis nutowy - diagram

mp3 - ścieżka z płyty CD (791 kb)

mp3 - ścieżka z melodią na basie (887 kb)

mp3 - podkład sekcji rytmicznej (875 kb)

A teraz mały przepis: jak w jeden wieczór namówić rodziców na nową basówkę?

Sprawa jest całkiem prosta. Przeróbcie dokładnie materiał z tej lekcji i nauczcie się grać to z pamięci. Bas został tu potraktowany jako instrument solowy - a więc melodia kolęd to właśnie linia basu.

Siadacie z rodziną do Wigilii i mówicie, że chcecie im pokazać jak duże postępy poczyniliście w grze. Dajecie krótki pokaz swoich umiejętności (zapewne 2 kolędy w zupełności wystarczą) i nawet babcia już jest spokojna, że bas to instrument wcale nie gorszy niż cymbałki, flet czy gitara klasyczna... :))

Potem wystarczy już tylko napomknąć, że właściwie to przydałaby się nowa "basia"... i że tylko brak funduszy ogranicza wasz dalszy rozwój.

A zatem - kto odważny - do dzieła! Macie 10 dni. Jeśli materiał z tej lekcji okaże się trochę zbyt trudny, zajrzyjcie do porzednich lekcji w May-szkole.

# Konkurs z ostatniej lekcji basowej rozstrzygnięty:

Wśród poprawnych odpowiedzi na pytanie z mojej ostaniej lekcji wspólnie z ekipą Mayo wylosowaliśmy 3 osoby, dla których ufundowałem mały przedświąteczny prezent: 2-płytowy album Larry'ego OK Ugwu i Ikenga Drummers (z moim skromnym udziałem na basie). Nagrodzone osoby to: Aleksander B. z Warszawy, Mateusz T. z Gdańska oraz Michał K z miejscowości Wieluń. Serdecznie gratuluję i zapraszam do aktywnego uczestnictwa w lekcjach.

zip Ściągnij wszystkie ćwiczenia do lekcji 17 (12000 kb)

Wesołych Świąt,
Janusz Mackiewicz

UWAGA! Jeśli masz jakieś pytania dotyczące naszych warsztatów, nasz prowadzący osobiście na nie odpowie. Napisz do nas maila, lub skorzystaj z poniższego formularza.

Tu wpisz wiadomość:

Poniżej wpisz adres e-mail, na który chciałbyś otrzymać odpowiedź:

Dla potwierdzenia poprawności wpisz adres jeszcze raz:

«« Poprzednia w dzialeNastępna w dziale »»

Prawa autorskie | Ochrona prywatności | Warunki zakupu | Gwarancja i serwis | Napisz do nas